Zmagania wielkich sportowców okiem fotografa – Adama Nurkiewicza

Autor: Zdjęcie autora artykułu Nasze Imaginarium • poniedziałek 27 grudnia, 2021

Adam Nurkiewicz

Jeden z najlepszych fotografów sportowych w Polsce przyjął zaproszenie Naszego Imaginarium i dzięki temu mogliśmy 8 grudnia br. zobaczyć prace tworzące wystawę „Wielki błękit” oraz uczestniczyć w spotkaniu autorskim Adama Nurkiewicza.

Mówi o sobie, że jest ciekawski i dlatego fotografuje. Lubi nieoczywiste punkty widzenia. Fotografuje sport i nie tylko – Adam Nurkiewicz był naszym gościem 18 grudnia br. o godz. 18:00 w Klubokawiarni Friendzone.

Podczas spotkania autorskiego, które odbyło się w połowie grudnia w Żyrardowie w zaprzyjaźnionej Klubokawiarni Friendzone, Adam Nurkiewicz dzielił się z nami doświadczeniem z pracy podczas największych imprez sportowych na świecie. Zaprezentował również kilkanaście fotografii z wystawy „Wielki błękit”, która portretuje najlepszych z najlepszych – Mistrzów i Mistrzynie sportu, kiedy czas się dla nich zatrzymuje i kiedy ponad wszystko ważna staje się wewnętrzna koncentracja. Stąd nawiązanie tytułu wystawy do niezapomnianego filmu Luca Bessona „Le grand bleu” (Wielki błękit). Tę ulotną a decydująca o sukcesie lub porażce chwilę potrafi uchwycić nasz Gość.

– W tej sekundzie wszystko jest możliwe. To decydujący moment w sportowej rywalizacji, w której przesądza się tryumf lub porażka. Ta chwila tuż przed startem jest magiczna. Dlatego tak lubię jej doświadczać jako obserwator i utrwalać jako fotograf – Adam Nurkiewicz

Cieszymy się, że możemy jeszcze przez miesiąc prezentować fotografie Adama Nurkiewicza w Żyrardowie. Zapraszamy serdecznie do goszczącej nas Klubokawiarni Friendzone na wystawę „Wielki błękit” do 18 stycznia 2022 r.

fot. Wojciech Lipiński, Adam Nurkiewicz – spotkanie autorskie, Żyrardów, 18 grudnia 2021 r.

Adam Nurkiewicz – jeden z czołowych polskich fotografów sportowych. Fotografował dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego sport na letnich i zimowych Igrzyskach Olimpijskich a Igrzyska Paraolimpijskie dokumentował jako oficjalny fotograf Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej. Od wielu lat współpracuje z Special Olympics Europe Eurasia oraz Olimpiadami Specjalnymi Polska, fotografuje zawody dla sportowców niepełnosprawnych intelektualnie. Relacjonował ich sportową rywalizację podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Dublinie 2003, Szanghaju 2007, Atenach 2011, Los Angeles 2015 oraz Abu Dhabi 2019 a także podczas Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Nagano 2005, PyeongChang 2013 i Austrii 2017.

zdj. Borys Skrzyński

Loga Nasze Imaginarium i Miasta Żyrardowa