Wielki Błękit. Zmagania wielkich sportowców okiem fotografa

Autor: Nasze Imaginarium • sobota 11 grudnia, 2021

Adam Nurkiewicz

Zapraszamy na wystawę i spotkanie autorskie z Adamem Nurkiewiczem – fotografem letnich i zimowych Igrzysk Olimpijskich i Igrzysk Paraolimpijskich.

Na wystawie „Wielki Błękit” zobaczymy najlepszych z najlepszych. Zobaczymy Mistrzów i Mistrzynie sportu, kiedy czas się dla nich zatrzymuje i kiedy ponad wszystko ważna staje się wewnętrzna koncentracja. Ten moment wspaniale potrafi uchwycić i pokazać nasz Gość. Co równie ważne – potrafi też jak nikt inny o sporcie opowiadać. Wystawę – dzięki uprzejmości Adama Nurkiewicza oraz gościnności Klubokawiarni Friendzone będziemy mogli oglądać do 18 stycznia 2021 r.

Serdecznie zapraszamy 18 grudnia (sobota), godz. 18:00. stęp wolny Spotkanie odbędzie się z zachowaniem zasad reżimu sanitarnego.

  • Miejsce: Friendzone Klubokawiarnia, Limanowskiego 49A, Żyrardów
  • Dołącz do nas na Facebooku

Adam Nurkiewicz o sobie

„Pisać oznacza znajdować takie punkty widzenia,
które nie są ani widoczne, ani oczywiste”

Olga Tokarczuk

Jestem ciekawski, dlatego fotografuję. Lubię nieoczywiste punkty widzenia. Fotografuję sport i nie tylko. Jestem wolnym strzelcem.

Współpracuję z agencją Getty Images.

Fotoklub RP stowarzyszony w Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej przyznał mi tytuł fotografa artysty. Kolekcje moich fotografii znajdują się w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich, Polskim Komitecie Olimpijskim oraz Paraolimpijskim, w Centralnych Ośrodkach Sportu w Cetniewie i w Warszawie oraz w wielu związkach sportowych.

Od wielu lat współpracuję z Special Olympics Europe Eurasia oraz Olimpiadami Specjalnymi Polska, fotografuję zawody dla sportowców niepełnosprawnych intelektualnie. Relacjonowałem ich sportową rywalizację podczas Światowych Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Dublinie 2003, Szanghaju 2007, Atenach 2011, Los Angeles 2015 oraz Abu Dhabi 2019 a także podczas Światowych Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w Nagano 2005, PyeongChang 2013 i Austrii 2017.

Dla Polskiego Komitetu Olimpijskiego fotografowałem sport na letnich i zimowych Igrzyskach Olimpijskich a Igrzyska Paraolimpijskie dokumentowałem jako oficjalny fotograf Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego i Polskiej Fundacji Paraolimpijskiej.

Należę do Stowarzyszenia Fotoreporterów, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich (SDP), Międzynarodowego Stowarzyszenia Dziennikarzy Sportowych (AIPS), Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy (IFJ) oraz Press Clubu. Wraz z gronem kolegów i koleżanek założyłem Klub Fotografii Prasowej przy Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich.

Urodziłem się w Warszawie, dorastałem w Zjednoczonych Emiratach Arabskich nad Zatoką Perską. Studiowałem arabistykę na Uniwersytecie Warszawskim dziesięć lat. Uwielbiam kaligrafować po arabsku.

Regularnie prowadzę zajęcia i warsztaty z fotografii w Związku Polskich Artystów Fotografików, Uniwersytecie Warszawskim, Akademii Wychowania Fizycznego i Akademii Nikona.

Wspierają mnie Lexar, Manfrotto, Marumi, Nikon, Peak Design, Synology i Think Tank. Jestem miłośnikiem marki EIZO.

Na co dzień jeżdżę rowerem.

***

plakat: Dorota Maroń

***

zdjęcie Adama Nurkiewicza © Borys Skrzyński