Przygotowaliśmy mapę zakładów rzemieślniczych w naszym mieście Razem z mapą prezentujemy sylwetki kilkorga cenionych i lubianych rzemieślniczek i rzemieślników.
Katarzyna Niewiadomska jako jedna z 12 w Polsce kobiet pracuje w zawodzie kominiarza. Michał Siedlecki dzięki nietypowej pasji współpracuje przy superprodukcjach m.in. Netflixa. Do Jacka Pawlika i największe gwiazdy polskiej sceny przynoszą do naprawy buty. Jacek Zawistowski razem z tatą i kilkoma pracownikami stworzył 5-tomowe wieże dla kościoła w Wiskitkach. Krystyna Choińska, z wykształcenia inżynier, z zapalenia „mors”, dorabia sobie od lat poprawkami krawieckimi. A Mieczysław Dziadkiewicz jako jeden z nielicznych szklarzy potrafi srebrzyć szkło i sam robił lustra… Po prostu ludzie – miasto – historia lokalna…
Prezentujemy Mapę Rzemieślniczek i Rzemieślników Żyrardowa, a na niej kilkanaście rzemiosł i kilkadziesiąt zakładów. Mapa powstała z myślą o o ratowaniu ginących zawodów opartych na rzemiośle oraz o ułatwieniu kontaktu mieszkańców i mieszkanek Żyrardowa z lokalnie działającymi rzemieślnikami i rzemieślniczkami.
Mapa została wzbogacona o sylwetki cenionych i lubianych rzemieślników i rzemieślniczek. Wywiady i zdjęcia prezentujemy w zakładce „sylwetki”. Nasze spotkania z rzemieślnikami były okazją nie tylko do rozmowy o pracy poszczególnych osób, ale też o historii danego rzemiosła, a także historii naszego miasta miasta. Mamy nadzieję móc pokazać w przyszłości dużo więcej osób.
W przyszłości chcemy wzbogacić mapę o kolejne rzemiosła i nowe zakłady. Mamy nadzieję, że żyrardowianki i żyrardowianie włączą się aktywnie w współtworzenie mapy. Razem możemy stworzyć bardzo przydatne nam wszystkim na co dzień narzędzie.
Wystawa
Prezentacji mapy towarzyszyła wystawa wykonanych w trakcie projektu fotografii rzemieślników i rzemieślniczek oraz prelekcja o dawnym rzemiośle w Żyrardowie, którą poprowadziła Barbara Rzeczycka – etnolożka zakochana w Żyrardowie od czasów studenckich, wkładająca niezwykły wysiłek w promowanie „stolicy polskiego lnu” i jego poprzemysłowego dziedzictwa.
Wystawa miała wernisaż 16 grudnia br. w znanym z rzemieślniczych Pubie Rampa. Fotografie Pawła Świątka i Wojciecha Lipińskiego będzie można oglądać do połowy stycznia 2022 r. oraz cały czas na stronie www.rzemioslozyrardow.pl.
Plakat wystawy zrobił Paweł Stasiewicz.
Od społeczności dla społeczności
Działamy zgodnie z ideą ,,od społeczności dla społeczności” i dlatego nasza mapa powstała z wykorzystaniem tzw. otwartego oprogramowania (ang. open source). Wykorzystaliśmy w naszym projekcie mapy OpenStreetMap, które powstały i są udostępniane przez społeczność wolontariuszy dla innych. Tworząc nasz projekt, chcieliśmy pokazać, że można tworzyć projekty tylko z wykorzystaniem otwartych danych i otwartego oprogramowania.
Twórczynie i twórcy
Przedsięwzięcie realizowaliśmy bazując na siłach naszego Zespołu oraz współpracy z przyjaciółmi Stowarzyszenia. Twórcami i twórczyniami mapy są: Szymon Górka, Adela Gąsiorowska, Małgorzata Kwiatkowska, Beata Kwiatkowska. Nieocenionym wsparciem był dla nas Radosław Gorządek. Fotografie rzemieślniczek i rzemieślników wykonali Wojciech Lipiński i Paweł Świątek. Rozmowy przeprowadzili Beata Kwiatkowska i Włodzimierz Szczepański.
bit – wolontariusz BRAT
montaż – Beata Kwiatkowska
Możesz wesprzeć
Możesz wesprzeć naszą działalność oraz pomóc utrzymać i aktualizować mapę, a darowiznę odliczyć przy rozliczaniu PIT od podstawy opodatkowania. Jeśli chcesz zostać naszą mecenasaką pub mecenasem zapraszamy do współpracy – tutaj dowiesz się więcej. Planujemy:
- rozwijać mapę o nowe zakłady, w tym dla całego powiatu żyrardowskiego,
- aktualizować informacje o obecnych na mapie,
- przedstawić sylwetki kolejnych rzemieślniczek i rzemieślników oraz
- zorganizować dużą, plenerową wystawę fotograficzną z prawdziwego zdarzenia.
zdj. Wojciech Lipiński