Relacja z Przystanku Tour de Konstytucja w Żyrardowie

Autor: Zdjęcie autora artykułu Nasze Imaginarium • poniedziałek 25 września, 2023

Żyrardów był ostatnim Przystankiem III edycji Tour de Konstytucja – ogólnopolskiej akcji społecznej zachęcającej do udziału w wyborach parlamentarnych odbywającej się pod hasłami: „Głosuję na Polskę”, „Idę na wybory”.

Tematem Przystanku w Żyrardowie, który odbył się 23 września br. na Placu Jana Pawła II, byli mężowie zaufania. Mogliśmy dowiedzieć się, kim są i jaka jest ich funkcja. Podczas wspólnej zabawy przećwiczyliśmy Metodę d’Hondta, czyli sposób dzielenia głosów obowiązujący w obecnej ordynacji wyborczej w wyborach do Sejmu. Nie obyło się bez pytań o referendum.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. eksperci i ekspertki od prawa konstytucyjnego, praw obywatelskich, edukacji obywatelskiej:

  • Robert Hojda, Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych (KORD)
  • adw. Ewa Marcjoniak,
  • Mirosław Oczkoś, aktor, reżyser filmowy i telewizyjny, doradca i mentor wizerunkowy
  • Danuta Przywara, Helsińska Fundacja Praw Człowieka
  • Kinga Dagmara Siadlak, Stowarzyszenie Adwokackie Defensor Iuris. KORD
  • sędzia Igor Tuleya,
  • radca prawny dr Mirosław Wróblewski, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

Spotkanie uświetniły występy artystów: Tadeusza Woźniaka oraz rapera Brata i tancerzy b-boy Rebela, b-girls: Megi, Ari. Młodzi zauroczyli nas talentem i energią, a Tadeusz Woźniak stworzył niezwykłą przestrzeń do refleksji, przypominając swoje największe przeboje, z których „Zegarmistrza Światła” odśpiewaliśmy razem z artystą.

Pełną relację fotograficzną i nagranie online z wydarzenia obejrzymy na profilu społecznościowym Facebook Tour de Konstytucja oraz Stowarzyszenia Nasze Imaginarium.

Tour de Konstytucja (TdK) jest społecznym, cyklicznym działaniem edukacyjno-informacyjnym dotyczącym praw obywatelskich. Co roku, na zaproszenie lokalnych organizacji pozarządowych Zespół Tour de Konstytucja odwiedza miejscowości w całej Polsce, by w przestrzeni publicznej, w atmosferze partnerskiego dialogu rozmawiać z obywatelkami i obywatelami o zasadach demokracji. 

W tym roku Tour de Konstytucja odbywa się pod hasłami: „Głosuję na Polskę”, „Idę na wybory”. Ekipa TdK od 4 czerwca br. odwiedziła ponad 100 miast.

Zakończeniem podróży po Polsce będzie Wielki Finał Tour de Konstytucja w Warszawie 30 września o godz. 16:00 pod Pałacem Kultury i Nauki. Organizatorzy chcą w ten sposób podziękować uczestnikom i uczestniczkom oraz lokalnym organizacjom za włączenie się w organizację Przystanków.

Wydarzenie organizuje Fundacja Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych oraz lokalne organizacje prodemokratyczne. W Żyrardowie Tour de Konstytucja organizowała Beata Kwiatkowska.

Dziękujemy wszystkim osobom, które były z nami na Przystanku i oglądały nas online.

Więcej o Tour de Konstytucja>>

***

zdjęcia: Archiwum Fundacji KORD