Internetowa mapa wsparcia

Autor: Zdjęcie autora artykułu Beata Kwiatkowska • sobota 9 kwietnia, 2022

Mapa wsparcia

Przygotowaliśmy internetową mapę działań podejmowanych w Żyrardowie dla osób z Ukrainy.

W Żyrardowie od pierwszych dni ataku zbrojnego Federacji Rosyjskiej na Ukrainę osoby prywatne, organizacje społeczne i władze samorządowe podjęły działania, aby pomóc osobom z Ukrainy, które w naszym mieście szukają schronienia.

Przygotowaliśmy mapę wsparcia, dzięki której w prosty sposób i w jednym miejscu można zobaczyć, jakie działania są prowadzone i gdzie. Mapa powstała na bazie mapy organizacji społecznych w naszym mieście przez dodanie do niej punktów pomocy dla Ukrainy.

Dzięki internetowej mapie zarówno osoby szukające pomocy, jak i osoby chcące jej udzielić mogą łatwo dowiedzieć się, jak to zrobić, gdzie i jakie wsparcie można uzyskać/udzielić.

Mapa znajduje się na naszej stronie w zakładce „Mapa wsparcia”. Co tydzień będziemy aktualizowali informacje o działaniach wspierających osoby z Ukrainy, które w naszym mieście znalazły schronienie przed wojną.

Zapraszamy organizacje społeczne i jednostki samorządowe pomagające osobom z Ukrainy o kontakt i informację aktualizacyjną, jaka pomoc jest potrzebna i jaka pomoc jest oferowana, pod jakim adresem, w jakich godzinach – na adres stowarzyszenie@naszeimaginarium.pl

Techniczne: istnieje możliwość podpięcia i pokazania mapy na innych stronach internetowych, w innych serwisach.Aktualizacja i rozwój mapy

Chcemy przetłumaczyć jak najszybciej informacje w naszej mapie na język ukraiński oraz rozbudować mapę, żeby objęła cały powiat żyrardowski. Zapraszamy osoby, które znają język ukraiński i chciałby nam nieodpłatnie pomóc w tłumaczeniach do kontaktu z nami. Będziemy też wdzięczni za uwagi, jak udoskonalić mapę, co warto zmienić oraz za wsparcie finansowe, żeby móc mapę rozwijać i docierać z aktualną informacją do wszystkich potrzebujących. Przekazane stowarzyszeniu darowizny można odliczyć na koniec roku podatkowego od podstawy opodatkowania (zarówno firmy, jak i osoby prywatne). W treści przelewu najlepiej wpisać:

  • „darowizna na cele statutowe – mapa pomocowa” lub
  • „darowizna na cele statutowe”.

Konto stowarzyszenia 78 1140 2004 0000 3502 8081 8758Od społeczność dla społeczności

Działamy zgodnie z ideą ,,od społeczności dla społeczności” i dlatego nasza mapa powstała z wykorzystaniem tzw. otwartego oprogramowania (ang. open source). Wykorzystaliśmy w naszym projekcie mapy OpenStreetMap, które powstały i są udostępniane przez społeczność wolontariuszy dla innych. Tworząc nasz projekt, chcieliśmy pokazać, że można tworzyć projekty tylko z wykorzystaniem otwartych danych i otwartego oprogramowania.